Afrin ve Bayrak Meselesi

Büyük devletler politikalarını uygulamadan önce planlarlar. Sonra hazırlıklarını yaparlar. En son faaliyete geçerler. Bizde daha düşünmeden faaliyete geçiyorlar. Bu durumun etkileri ve sonuçları beklentilerin çok dışına çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri Irak’a girdiğinde sokakta halk Amerikalılar bizi kurtarmaya geliyor diyordu. Saddam heykelini Amerikan askeri değil Irak halkı yıktı. Aradan seneler geçti, meğer Amerikalılar bize özgürlük getirmiyorlarmış demeye başladılar. Jeton sonradan düştü. Özgürlük getireceği düşüncesi yıllar önce beyinlere yavaş yavaş yerleştirildi. Böylece ABD bayrağı gören Iraklılar tepki göstermediler aksine ABD bayrağına ve ABD askerine sevgiyle yaklaştılar. İşte Amerika Birleşik Devletleri’nin amacı buydu ve bunun oluşması için senelerce çalışma yapıldı. Şartlar oluşunca müdahaleyi başlattı.
Türkiye Afrin’e girdiğinde Şanlı Türk bayrağımız göndere çekildi. Çocukların eline Türk bayrağımız verildi. Hiç düşünülmeden, hiç planlanmadan ve hiç çalışma yapmadan direkt uygulamaya geçildi. Türk ordusu Afrin’e neden girdi? Afrin’i YPG/PYD teröründen kurtarmak için girdi. Yani işgal etmeye girmedi. O halde bayrağımızın gönderde işi ne? Cevap basit, iç politikada milliyetçi kesimi etkilemek ve milliyetçi kesimin gözünde yükselmek. Sırf bunun için gene diplomatik kriz çıkaracak bir hata yapılıyor. Şanlı bayrağımız bir kez daha kirli siyasete alet ediliyor.
Afrin başarılı geçen bir operasyondu fakat potansiyeli çok daha yüksekti. Siyasiler günde üç kere geliyoruz diye konuşursa, Afrin’e gittiğinde tuzaktan başka ne bulabilir ki? Adamlara 45 gün boyunca günde üç kere geliyoruz diyorsun, bu çok yanlış. Bölgeyi iyi tanıyan bir sürü kahraman komutanımız var. Hangisinden fikir ve bilgi alınmış?
Yapmış olmak için yapılan bir operasyondur Afrin. Meral Akşener‘in korkusuna, milliyetçileri etkilemek amaçlı bir operasyondur. Yoksa bu operasyonda günde üç kere siyasiler değil, gerektiği zaman genelkurmay açıklama yapardı.
BERK ŞİMŞEK
30.03.2018