Ahmet Şık’ın Savunmasındaki İftiraları

Ahmet Şık fetöyü deşifre ettikten sonra çeşitli oyunlarla linç edilmeye çalışılmış başarılı bir gazetecidir. Ona fetöcü damgası vurmaya çalışmak akla ve mantığa aykırıdır. Ben bu konuda masum olduğunu düşünüyorum fakat geçen hafta yaptığı savunmayı asla desteklemiyorum. Hatta bu açıklamayı destekleyen chpli vekil ve yöneticileri kınıyorum.

Evet Ahmet Şık bence fetö üyesi değildir ve bunu o savcı ve hakimde biliyor. Hatta bu kumpastan yakın zamanda kurtulacağını da biliyor. Yaptığı açıklamalar ne kadar sert ve suç içerikli olursa olsun, mağduriyetinin arkasına sığınıp yanına kâr kalacağını çok iyi biliyor.

Yaptığı savunmada iki dikkat çekici nokta var. Birincisi devleti katil olarak tanımladı. Hükümetler uyguladıkları bazı başarısız politikalar sonucunda çeşitli olaylara sebep olmuş olabilir. Bu durumda hükümeti suçlamak ve katil ilan etmek yerlidir fakat devlet çok ayrı bir kavramdır. Devleti yöneten hükümetlerin suçu devlete mâl edilemez. Hitler bir katildir, dönemin nazileri katildir fakat bugün Almanya devleti katildir diyemeyiz. Hiç kimse ama hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne katil diyemez. Ahmet Şık kim oluyorda bu şanlı devlete defalarca katil deme hakkını kendinde buluyor? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne katildir şeklinde açıklama yapılması TCK 301’e göre kanunen suçtur ve Ahmet Şık bu suçtan dolayı yargılanmalıdır.

Ahmet Şık’ın savunmasında ikinci dikkat çekici nokta, ermeni meselesine soykırım diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ne iftira atarak suçlamasıdır. ermeni meselesi konusunda devletimizin görüşü sabit ve nettir. Ahmet Şık’ın belgelere ve kanıtlara dayatmadan uydurduğu sözlerin fetö soruşturması kapsamında yeri yoktur. Bu şekilde ifade özgürlüğü olamaz. Böyle abuk subuk savunmalarla Türkiye Cumhuriyeti’ni defalarca suçlu göstermek ve hakaret etmek ifade özgürlüğü denilerek geçiştirilemez. Cumhuriyet Halk Partili vekiller ve yöneticiler arkalarında durdukları o metnin içeriğini kavramalıdırlar.

not: Her hükümet karşıtı olan şahıs Atatürkçü değildir ve her hükümet karşıtı olan şahıs CHPli değildir. Her hükümet karşıtı şahsı Atatürkçü ve CHPli zannederek pamuklara sarmayınız.

BERK ŞİMŞEK
06.08.2017