Albayrak ile Enflasyon

Dün gece FED faiz konusunda değişiklik yapmadığını duyurdu. Zaten piyasa beklentisi bu yönde olduğu için sorun yok. Berat Albayrak geçen gün “2019 yılının eylül ayında tek rakamlı enflasyon göreceğiz.” dedi. Sorun bu noktada başlıyor. Küresel piyasayı incelemek ve verileri doğru okumak gerekiyor. Çin ekonomisi, yavaşlayan ticaretini durağandan çıkarmak için sıkı para politikası takip ediyor. Gelen veriler son 3 yılın en kötü seviyesinde. Bu duruma gelinmesinde ABD yönetiminin uyguladığı baskı ve Çin’de artan ithalatın etkisi ana unsurları oluşturuyor. Trump’ın Çin ile yaptığı ticaret savaşının bir etkisi bunlar. Diğer tarafa bakarsak İngiltere’nin Brexit sorunu euro üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Theresa May’in zaman istemesi gündemde. Eğer bir uzlaşma sağlanırsa euro rahatlayacak. Bir diğer mesele Rus doğalgazına alternatif Akdeniz/Kıbrıs doğalgazı.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Yatırım Bankası ile doğalgaz altyapılarının finanse edilmesini öngören bir anlaşma üzerinde görüşmekte olduğu haberleri Kıbrıs basınında geniş bir yankı buldu. Alithia ve diğer gazeteler konunun, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis tarafından gündeme getirildiğini, Hoyer’in de Avrupa Yatırım Bankası’nın bu projeye katılması konusunda iyimser göründüğünü yazdı. Diğer taraftan Delek isimli İsrail merkezli şirketin Güneye Kıbrıs ve İsrail’in hidrokarbon yatakları için Londra merkezli ortaklı bir şirket kurup ardından halka arz edilebileceği bilgisinin kaynağının Bloomberg’ten alındığı basında yer aldı. Bütün Kıbrıs basını bu haberlerle çalkalanırken bizim basın gene atladı. Bahsi geçen İsrail şirketi Delek, bölgede yer alan Leviathan, Tamar ve Afrodit yataklarını elinde bulunduruyor. Bu bağlamda Delek’in ismini yakın zamanda çok daha büyük işlerde duyacağız anlamı çıkarılabilir.

Berat Albayrak 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününde “Geçen gittiğimiz yerde hanımlar ev ekonomisi soracak sanıyordum, maliyecilerin soramayacağı soruları sordular. Meseleye ne kadar vakıf olduklarına şaşırdık.” diyerek, kadınların ev hanımlığı yapmak dışında başka işler yaptıklarını öğrenince ne kadar şaşırdığını basının önünde açıkladı. Berat Albayrak’ın ekonomi bilgisinin olmadığını defalarca yazdım. Geçen gün Murat Muratoğlu köşesinde “Öyle güzel anlatıyor ki, sanki ülkede kriz yok. Fişi bir çıkarıp taksak her şey düzelecek.” sözleriyle durumu çok güzel özetledi. Yabancı bankaların yıl sonu döviz/Türk Lirası tahminleri, büyüme oranlarımız, derecelendirme kuruluşlarının 2019 ve 2020 açıklamalarını defalarca yazdım. Bu kadar makyaja rağmen çıkan sonuçlar ne yazık ki enkaz. Hâlâ enflasyon tek haneye düşecek diyorsa, ben kendisiyle düşmeyeceğine dair bahse girmeye varım.

Sadece ekonomik verilere bakarak analiz yapılmaz. Küresel olayları yakından takip edip, bu olayların Türkiye’yi ne derece etkileyeceği konusunda çalışma yapıp, bunun neticesinde veri tahmini yapmak gerekiyor. ABD-Çin arasındaki ekonomik gerginlik ele alındığında Çin ile yaptığımız ticaret kısa vadede etkilenecek mi? İngiltere’nin brexit çıkmazı bir tarafa, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’in sık sık verdiği tepkilerin artması ile oluşacak siyasi krizde Türk Lirası nasıl etkilenecek? Doğu Akdeniz’de yapılacak doğalgaz boru hattı projesi Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Bu gelişmelerin yanısıra Suriye meselesi var. Sıcak gelişmeler analiz edilmeden, incelenip fikir sahibi olmadan enflasyon tek haneye düşecek demek zevzekliktir. Önce refarandum sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hükümetin oy verin dolar ve enflasyon düşsün açıklamalarından sonra dolar ve enflasyonun geldiği nokta ortada. Ekonomi böyle yönetilmez. Haydi geçmiş olsun.

BERK ŞİMŞEK
21.03.2019

Not: Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu’na ait olduğunu yazdığım makaleyi buradan okuyabilirsiniz.