Barzani Meselesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı ve cumhurbaşkanı ardı ardına açıklamalar yapıyorlar ve Barzani’in yaptığı referandumu eleştiriyorlar. Konuyu sadece referandumdan ibaretmiş gibi değerlendirmek hata olur. Bunun bir geçmişi var ve geçmişten yarına bir bütün olarak konuyu ele almak sağlıklı olacaktır.
Irak’ın başında Saddam Hüseyin varken Irak’ın toprak bütünlüğü son derece sağlamdı. Hatta zaman zaman kuzeyde yer alan Kürt aşiretlerinin ayaklanma girişimlerinide silahlı kuvvetleriyle bastırıyordu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütü PKK ile mücadelesini destekliyor, askerlerimizin kuzey Irak bölgesine yaptığı operasyonlara göz yumuyordu.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşbaşkanı olduğu büyük ortadoğu projesi kapsamında bir uydu Kürt devleti kurulması için Irak parçalanmalıydı. Saddam Hüseyin varolduğu sürece Irak’ın parçalanması hayalden öteye gitmeyecekti. Irak’ta kitlesel imha silahları var yalanı ortaya atıldı. Bu hayali silahları bulmak adına ABD Irak’a saldırdı ardından Saddam Hüseyin’i öldürdü. O dönemki başbakan Tayyip Erdoğan BOP eşbaşkanı olduğu için Irak’a yapılan müdahaleye destek verdi. Sonuç olarak Saddam Hüseyinsiz kalan Irak bölündü. Projenin ilk adımı başarıyla sonuçlandı. Kuzeyde bir Kürt yönetimi oluşturuldu. O günden sonra kuzey Irak’a operasyon düzenlemeyelim diye Türk askerinin başına çuval geçirilip TSK dünya kamuoyu önünde küçük düşürüldü.
Türliye Cumhuriyet’i cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kuzey Irak’a Barzani’nin ayağına giderek bu yönetimi fiilen tanımış oldu. Barzani bu ziyaret sonrasında “başbakandan cesur adım” ifadesinde bulundu. Daha sonra Tayyip Erdoğan, Barzani, Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses ile birlikte açılış töreni mitingi yaparak halka Barzani yönetimine verdiği desteği ballandıra ballandıra anlattı. Hatta bu miting esnasına Erdoğan defalarca “kürdistan” kelimesini kullandı. Barzani’nin rudaw isimli televizyon kanalı hava durumunu gösterirken 13 şehrimizi hayali kürdistan sınırları içerisinde göstermeye başladı. Ardından Barzani Türkiye’ye yaptığı ziyaret esnasında özerk devlet başkanlarına yapılan protokol ile karşılandı ve Türk Bayrağının yanına pkk paçavrası konuldu. Barzani’nin son yaptığı 27 şubattaki ziyarette ise bağımsız ülke başkanlarına yapılan protokol ile karşılandı ve Ankara ile İstanbul’da pkk paçavrası göndere çekildi.
Kuzey Irak’taki tüm resmi binaları, okulları, hastaneleri ve havalimanını Türk müteahhitler yaptı. Bunun karşılığında Talabani, “hiçbir pkklıyı Türkiye’ye teslim etmem, Türkiye’ye kedi bile vermem.” dedi. AKP hükümeti ardından Kuzey Irak’a ABD üssü ve ABD elçiliği binalarını yaptı. 29 ekimde barzaninin peşmergeleri ellerinde pkk paçavralarıyla Türk topraklarında resmi geçit yaptılar ve hatta bu geçit esnasında yedikleri lahmacunların parasını bile Türkiye’ye ödettiler. Savcılık bu konuyla ilgili işlem başlattı fakat peşmerge ve bazı vatandaşların ellerindeki paçavraların Gana bayrağı olabileceği sebebiyle takipsizlik kararı verildi.
Tüm bunların üzerine gaza gelen Barzani bir referandum yaptı. Türkiye Cumhuriyeti başbakanı ve cumhurbaşkanı ardı ardına yaptığı açıklamalar ile sözde esip gürlüyor. Tüm imkanları Barzani’nin önüne sererken her şey süt liman, herif referandum yapınca kavga kıyamet. Bugün Tayyip Erdoğan “Barzani konusunda yanılmışım” dedi. Yahu her sene başkası tarafından kandırılan bu saf adamı turup devlet başkanı yapmaya kalkacak bu insanlar 2019’da. Tayyip Erdoğan hâlâ diyor ki “Biz ABD’nin Irak’a yaptığı müdahale sırasında çok daha fazla destek verecektik ama muhalefet engelledi bizi”.” Hâlâ hatalarından ders alamayan ve hâlâ kandırılmaya devam eden bu adam ne zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklememiz gerektiğini kavrayacak?
BERK ŞİMŞEK
30.09.2017