Boş Vakti Değerlendirmek

Boş vakti değerlendirmek, kendine zaman ayırmak, zamanı verimli kullanmak

Karantina, sosyal izolasyon günlerinde, her yeni gün birbirinin tekrarı olur hale geldi. Uyanıyoruz, kahvaltı, ekran başında geçen saatler, hep aynı haberler, arada kitap okuma, spor, biraz hobi, günlük yapılması gereken ev işleri.. derken çabucak bitiyor günler.

Uyku düzenimiz değişiyor, vücudumuz yorulmadığı için. Daha geç yatıp, öğlene doğru uyanıyoruz. Halbuki erken kalkabilsek, vaktimizi daha verimli geçirmeye çalışsak gün sonunda bugün de kafamdaki şeyleri yapmadım.. demesek güzel olurdu.. içimiz rahat uyurduk biraz da olsa. Zamanı verimli değerlendiremiyoruz.. Bir şeye takılıp kalıyoruz saatlerce..

Vücudumuzu yormadığımız halde çabuk yorulur hale de geldik. Daha hareketli zamanlarımızda, koşturmalı geçen günlerde, haftanın en az 5 günü dışarıda vakit geçirdiğimiz öğrencilik dönemlerinde bu kadar boşa mı gidiyordu zamanımız? Yoksa biz mi vaktimizi verimli kullanmayı unutup yetiştirememeye başladık.  Günler geçtikçe dejavu hissi oluşuyor.. Günleri de karıştırır oluyoruz. Bugün Çarşamba mıydı yoksa Cuma mı? Değişen hava durumu oluyor sadece. Bir gün güneşli, bir gün kapalı, bir gün yağmurlu..

Sokak satıcıları aynı, her gün belirli saatte geliyorlar, komşuların konuşmaları, dinledikleri müzikler, tartışmalar genel olarak aynı. Fakat dışarıya çıkmadıkça insan garipsiyor bazen. Evde geçirilen bu günlerde vaktimizi verimli olarak değerlendirmeyince sonuç her gün aynı.. Her gün için hedef belirleyip, farklı bir uğraş yapmış olsaydık, vaktimizi güzel değerlendirebilseydik rutin değişmiş olurdu. Dört duvar arasında yapılabilecekler sınırlı olsa da, zamanını iyi değerlendirmesi kişinin seçimlerine bağlı neticede.  Üşenmeyip harekete geçmek lazım..

MERVE ŞİMŞEK
18.04.2020