Bu Nasıl Aday

Bir başkan nasıl olurda sırf karşı taraftan oy alabilmek için kendi partisinin ideolojisini savunan birinin yerine karşı tarafın ideolojisini destekleyen birini aday gösterir devamlı? Sırf kazanmak uğruna dini duyguları yüksek olan il ve ilçelere imamlar müftüler aday gösterilirken, milliyetçi il ve ilçelere ülkücü adaylar gösteriliyor. Başkan olmasın diye kovup arkasından demediğini bırakmayıp sonra sırf kazanabilmek adına sarıgülü aday gösteriliyor. Sırf dindar kesimden oy alabilmek adına ne chpnin ne de mhpnin ideoljisine uyan bir isme rağbet etmek nedir? Bu seçmenle dalga geçmek, aptal yerine koymaktır. Kimse kusura bakmasın ama “ben adayımı kafama göre seçerim, seçmen nasıl olsa tayyip kazanmasın diye paşa paşa gidecek oy verecek” demektir. Bunun demokrasi ile uzaktan yakından alakası yok. Hani akpli seçmene koyun diyorlar ya, sırf mecburiyetten Ekmel’e oy verenlerde asıl koyunun kendileridir.

Bir insan sırf biri kazanmasın diye mecburiyetten başka birine oy verdirtiliyorsa, bu ne demokrasidir ne özgürlüktür, bu yozlaşmadır. Koskoca partide adam kalmamış, sürekli dışarıdan farklı görüşlü insanlar transfer ediliyor. Bu parti mensuplarına hakarettir. Buna ses çıkarmayıp aksine alkış tutanlar yaptıkları yanlışı elbet anlayacaklardır.

Bütün bu olanlara tepki gösterip oy vermeyen 15 milyon vatandaşa hakaret etmek, acizliktir. Suçlu olup suçu karşı tarafa atmaktır. Ne farkınız kalıyor küfrettiğiniz tayyipten? Bakın onun yaptığını siz defalarca yapıyorsunuz. Tayyip yapınca ona küfür ediyorsunuz ama kendiniz yapınca tayyip gibi suçu atacak yer arıyorsunuz. Lobi örnekleri de aynı bu şekilde yaşanmadı mı?

Pkk’lı peşmergeyi dağdan alıp aday yapın öyleyse Selahattin Demirtaş’a yüksek oy çıkan il ve ilçelere. Bu sizin anlayışınız çünkü. Sırf kazanayım, aday kim olursa olsun mantığı. Siz buna alkış tutuyorsunuz. Bu sizin özgürlük ve demokrasi anlayışınız. Sizin partilileriniz hele bi vermesin oyları o peşmergeye, hemen suçlayın ve küfredin bugün yaptığınız gibi. Sizin yüzünüzden akp kazandı o il ve ilçelerde diyin. Atatürk’e küfreden din adamları bulun, gidin Fatih gibi ilçelere aday gösterin. Oy vermeyen seçmeninize küfredin. Çünkü siz koyunsunuz çünkü, oy verirsiniz, kafanız bu kadar çalışıyor. İtiraz etmek aklınızın ucundan geçmez.

Eğer partinizin her attığı adımı sorgulamadan destekliyorsanız zaten sizin politika anlayışınızdan bir cacık olmaz. Biz akp seçmenine neden kızıyoruz? Sorgulamadan destekledikleri için. Sizde sorgulamadan desteklediğinizde, aynı şeyi kendiniz yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden size koyun diyorum.

Eğer gerçekten Atatürk ilke ve inkılaplarını sahiplendiğinizi düşünüyorsanız, cumhuriyeti ve laikliği ne olursa olsun koruyacağınızı düşünüyorsanız ve Ekmel’e oy verip, ona oy vermeyenleri suçluyorsanız, kendinizle çelişiyorsunuz demektir.

Yıllarca partisine çalışmış, her yardımına koşmuş insanları kenara bırakıp sırf koltuk kapmak için devşirme aday kullanıyorsa partiniz, sizi enayi yerine koyuyor demektir. Buna hala ses çıkarmayıp, hala kendinize suçlu arıyorsanız, adayınıza oy vermeyen insanları suçlamak en basit yol olarak karşınıza çıkacaktır.

Şunu herkes bilmelidir ki, kimse bana zorla bir adaya oy verdirtemez, kimse bana zorla oy kullandırtamaz ve inanmadığım insana oy kullanmam konusunda baskı yapamaz. Ben özgürlüğü ve demokrasiyi savunan biri olarak yaptığımdan gurur duyuyorum. Bu seçimi tayyibe kazandıran chp ve mhp genel başkanlarını istifaya davet ediyorum. Bununla kalmayıp, hala başkanlarının arkasında olan ve hala suçu oy kullanmayanlara atan bütün koltuk sevdalılarını istifaya davet ediyorum.

BERK ŞİMŞEK
11.08.2014