Çanakkale Zaferi

Büyüklerimiz bize Çanakkale savaşını anlatırken mütevazi konuşuyorlar. Çanakkale sadece Osmanlı Devleti ve genç Türkiye Cumhuriyeti için önemli değil, tüm dünya halkları ve tüm dünya devletlerinin kaderini belirleyen tarihteki en önemli savaşlardan biridir.

Çanakkale geçilseydi eğer İstanbul işgal edilip Osmanlı savaş dışı edilecekti. Bu durumda işgalciler Alman cephelerine dönecekti. Almanlar kaç ay dayanabilirdi? 1 yılda* bitecek olan dünya savaşı sonrası halkların ve ülkelerin kaderleri nasıl çizilirdi? Osmanlı daha erken yıkılıp, anadolu sevr anlaşmasındaki haliyle kalabilirdi hatta halk kurtuluş savaşına inanmayabilirdi. Bağımsız ve modern bir Türkiye Cumhuriyeti kurulamayabilirdi. Avrupa bambaşka bir hal alabilirdi fakat Çanakkale geçilmedi ve bu zaferden ilham alan halk, kurtuluş savaşında her şeyini ortaya koyarak yeni bir zafer kazandı. Çanakkale zaferiyle Atatürk’ü kazandık. Dağılmış yapbozun parçalarını birleştirip bize büyük tabloyu gösteren ulu önderimizi çek çıkar tarihten, Çanakkale yarım saat bile direnemez, öyle önemli bir insandır. 80 yıldır onca iftiraya rağmen çamur izi kalmayışının sebebi budur.

Canlarını, bizler bu cennet topraklarda özgürce yaşayalım diye veren tüm aziz şehitlerimiz ile hayatının her anını özgür ve modern Türkiye için harcamış olan ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum.

#ÇanakkaleGeçilmez biri başbakana söylesin.

*: Deniz zaferini baz aldım ama 9 ocak 1916 tarihinide baz alsam gene 1 sene.

BERK ŞİMŞEK
18.03.2017