Celladına Aşık Olmak

Bugün 1 mayıs. Yıllardır bu bayramın Tayyip bey kızdığı için Taksim’de kutlanmadığı konusunda CHP’yi eleştiren makaleler yazıyordum. Bu sene korona olmasaydı Maltepe’de falan yapılır ve normal karşılanırdı.

Benim anlamadığım nokta aslında işçilerle alakalı. Bende bir işçi olarak, işçi hakları genişletilsin, işçi alacağı arttırılsın, yaşam şartları iyileştirilsin, işçi hak ve özgürlükleri genişletilsin diye bir şeyler yapmaya çalışırken, işçilerin benim gibilere anlamını bile bilmediği anarşik ve gomünik şeklinde hitap ettiği ve hatta yine anlamını bilmediği foşik dediği bir memlekette yaşıyoruz. İşin ilginç yanı bu işin anarşiklikle gomüniklikle alakası uzaktan yakından yok. Bu işin oluşu basittir. İşçiler hak ister, hükümetler vermek istemez. İşçi diretirse, hakkı alır. Ağlamayan bebeğe meme vermezler derler ya hani, aynı hesap. Sistem değişmez. Farklı bir örnek vermek gerekirse, polislerin yarısı sokağa çıkıp zam istiyoruz diye eylem yapsa, diğer yarısı onları eylem yaptığı için coplar. Bu durum işçiler içinde aynı, her kesim için durum vaziyet aynı. Kader gibi bir şey.

Gelelim hükümete. Adamlar kapitalist parti. Bunlar sermayenin güçlenmesi için çalışır. Senin alım gücün düşsün ama devlet zenginleşsin ister. Özelleştirmeyi destekler. Asgari ücret tabandır, standart değildir ama hükümet bunu standart olsun ister. Çin’de üç kuruşa tüm gün çalışıyorlar ya hani, aynısı olsun ister. Çiftçiyi köylüyü bitirir ki, şehre gelsin köle sistemine dahil olsun ister. İşsizlik artsın ki, biat etsin ister. Eğitim düşsün ki hak arayan çıkmasın, çıksa bile halk kendi içinde yoketsin ister. Sonra bu sisteme ben karşı olunca anarşik gomünik illet zillet oluyorum, sistemi destekleyen zeki, akıllı ve vatansever oluyor öyle mi? Adam hastane açıyor, müşterisi bol olur inşallah diyor. Dinleyenler maşallah diyor. Celladına aşık olmak böyle bir şey işte.

Ben anaşikliğe de karşıyım, gomünikliğe de karşıyım, foşikliğe de karşıyım. Ben devletçiyim, ben milliyetçiyim, ben halkçıyım, ben devrimciyim, ben inkılapçıyım ve ben devletin laik olmasından yanayım. Benim savunduğum anlayışta, köylü kazanır, çiftçi kazanır, işçi kazanır, sanayici kazanır.

Berk Şimşek
01.05.2020