Cemaat Darbe Girişimi

Fethullah Gülen Cemaati’nin 1980’den beri TSK ve devlet mekanizmalarına girdiğini tespit ettik diye konuşmaya başladı iktidar sahipleri. O dönemlerden bugüne yüzlerce kitap, onbinlerce makale yazıldı. Bu kitap ve makaleleri kaleme alanlar ya katledildi yada sebepsizce hapse atıldı. Halkı uyaranlar çeşitli işkence ve tehditlerle amaçlarından vazgeçirilmeye çalışıldı. Kamuoyunda bu isimler dinsizlikle, imam hatip düşmanlığıyla suçlandılar ve çeşitli medya kuruluşları resimlerini yayınlayarak hedef gösterdi. Şimdi çeşitli dergileri, gazeteleri ve televizyon kanallarını kapattılar. Bu medya kuruluşları 2002 öncesi Necmettin Erbakan’a, 2002 sonrası Tayyip Erdoğan’a oy kazandırmayı hedefledi. Bu iki isme kim karşıysa hakaretlerle, küfürlerle, asılsız suçlamalarla çamur atıldı. Soru çalmalar 2003te başladı diyor iktidar sahipleri, bir düşünsünler neden 2003? Biz ısrarla söyledik cemaat evlerinde yasal olmayan toplantılar yapılıyor diye. Bunlar bize Allah düşmanı, peygamber düşmanı dediler, şimdi çıkıp programlarda gizli toplantılar düzenledikleri tespit edildi diyorlar. O toplantılarda Atatürk düşmanı nesil yetiştirilmesi hedeflendi. Bugün tek tek yakalanıp suçlarını itiraf ediyorlar. Biz bunu yıllarca söylerken, o günlerde onları savunanlar bugün cemaat kötü, biz cemaati hiç savunmadık diye yalan söylüyorlar.

Düne kadar hükümet kendisinden önceki hükümetleri eleştiriyordu, bugün kendi kendini eleştiriyor. Kendi çıkardıkları kanuna muhalif olup kendi bakanlarını işlevsizlikle, belediye başkanlarını şehri parsel parsel satmakla suçluyorlar. Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davaları ile TSK içerisindeki cemaat ve iktidar karşıtlarının tamamını senelerce hücrelerde işkenceye tutup daha sonra kandırılmışız dediler. İlker Başbuğ’u hücreye atıp aç-susuz bırakıp işkence ettiler. Bugünse başta birinci ordu komutanı olmak üzere TSK’da kalan tek tük Atatürkçü subaylar sayesinde hem darbe hemde cumhurbaşkanı suikasti engellenmiş oldu. TSK’ya yönelik bu dört palavra dava açılmayıp, bu isimler TSK’dan uzaklaştırılmasaydı, bugün cemaat darbenin ismini bile söyleyecek cesareti kendilerinde bulamazdı. “O davaların savcısıyım” diyen adam, bugün “kandırılmışız” diyor. Aynı adam dün “ben BOP eşbaşkanıyım” diyordu, bakanı bugün BOP “Türkiye’yi yoketme planıdır” diyor.

Şimdi sırayla gazeteciler biz 30 yıldır 40 yıldır Atatürk’e küfür eden insanlardık ama şimdi pişman olduk, meğer Atatürk haklıymış, Atatürkçülerden özür dileriz demeye başladılar. Şahsım adına kabul etmiyorum. Çünkü bu isimlerin alayı şeref ve namus nedir bilmeyen insanlar. AKP genel merkezine Atatürk resmi asıldı. Bu işler böyle olmaz. Halkı bu kadar kutuplaştırmadan önce iktidar sahipleri binlerce kez uyarıldı, yapmayın dendi, dinlemediler inadına yaptılar. İktidar sahipleri her yıl çıkıp gene kandırıldık demekten başka bir işe yaramıyorlar. Biz bunu senelerdir söylüyoruz ve söyledikçe öldürülüyoruz. Bugüne kadar susan ve bugün vay efendim meğerse cemaat devleti ele geçirmiş diyen insanlar şeref yoksunudur.

Uğur Mumcu neden öldürüldü? Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü? Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Gaffar Okkan neden öldürüldü? Sivas katliamını kim yaptı? Maraş katliamını kim yaptı? 95’te Gazi olayları nasıl başladı? Hizbullah’ın katliamları ve nasıl serbest kaldıkları. Biraz elini vicdanına koymalı insan.

Cemaat kötüdür, AKP güzeldir diyen insanlar haysiyetsizdir, samimiyetsizdir. Bugüne kadar kendisi ve çoluğu çocuğu cemaat vasıtası ile devlete torpille alınıp bugün cemaat kötüdür diyen insanlar ise namussuzdur. Herkesin aklına kazıması gereken tek şey vardır; bugün cemaatin amacı neyse, AKP’nin amacı odur. İktidara Fethullahçılar mı gelecek yoksa Tayyip başkan mı olacak kavgasından çıkan ekonomik ve siyasi çöküntünün sebebi bu iki kahrolası yapıdır. Bu yapıyı dün baş tacı edenler bugün devleti yönetiyorlar. Bu yapıyı devlete, yargıya, TSK’ya sokanlar bugün devleti yönetiyorlar.

Varsa vicdanınız, elinizi koyup düşünün.

BERK ŞİMŞEK
31.07.2016