Cumhurbaşkanı Adayı

Geçen gün Habertürk kanalında Ekrem İmamoğlu’nu konuk aldıkları programda Nagehan Alçı bir ifade kullandı. Benim gözümde bir sonraki cumhurbaşkanı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı dedi. Muhalif kesimin eminim yağları erimiştir fakat bu bir tuzaktı ve Ekrem İmamoğlu dahil çoğu insan düştü. Nagehan Alçı boş yere güzel laf etmez. Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren seçmenden daha fazlası Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. Yani, yerel seçimler ile referandumda Akp lehine oy vermeyen veya sandığa gitmeyen seçmen, cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan olunca sandığa gidiyor. Bir başka deyişle, mitinglerde gördüğü Ahmet Davutoğlu için sandığa gitmeyip Tayyip Erdoğan miting yapınca giden seçmenden söz ediyorum. Biraz karışık gelmiş olabilir. Bugün Binali Yıldırım’ın oy sayısı geçen seneki cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul’da Tayyip Erdoğan’ın aldığı oydan az. Bugün Binali Yıldırım yerine Tayyip Erdoğan aday olsaydı %2 farkla İmamoğlu’nu yenerdi diyebiliriz. Tam bu noktada, aldığı talimat ile ezberlediği konuşmayı yapan Nagehan Alçı, Binali Yıldırım’a oy vermeyen reisçilere mesaj gönderiyor. Bakın, eğer İmamoğlu kazanırsa yarın Tayyip Erdoğan’ın rakibi olacak. Bunu engellemek için gidip Binali Yıldırım’ı destekleyin demek istiyor.

Sosyal medyada sıkça Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isteyenlerin paylaşımları dolaşıyor. Bu paylaşımları yapanlar ağırlıklı olarak 50-55 yaş üstü seçmen grubu. Ekrem İmamoğlu önce belediye başkanlığı yapsın. Ayrıca benim düşüncem bir sonraki dönem yeniden İstanbul BB başkan aday olsun. Muhalif seçmen her bulduğu adayı sarıp sarmalıyor ve her yere başkan yapmak istiyor. Belediyecilik ayrı bir kavram cumhurbaşkanlığı ayrı. Yapamaz mı diye sorulursa, yapabilir fakat yapmamalı. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İBB adayı olması mevzusunda daha düne kadar büyük bir kitle tarafından destek verirken bugün İmamoğlu’nun adaylığı yanlış bir aday tercihiydi diyen yok. Demek ki önce biraz düşünüp tartmak gerekiyor. Acele ile atılan adımların hepsi karşı tarafa oy kazandırıyor.

İstanbul’u alan Türkiye’yi alır mantığı ile hareket edilmesini anlamıyorum. Tekrar yazıyorum; Belediyecilik ayrı bir kavram, cumhurbaşkanlığı ayrı bir kavram. Mansur Yavaş için nasıl bir cumhurbaşkanlığı beklentisi yoksa, neden İmamoğlu için var? Muhalefet lider yetiştiremiyor mu? Genel başkanlar gölgede mi kalıyor? Daha seçim tamamlanmamış hemen yeni aday bulma çabasına giriliyor. Önce bir mazbatasını alsın, bakalım başarılı bir başkan olabilecek mi görelim. Her şeyin yeri ve zamanı var. Sabırlı olmak ve elma ile armutu bir saymamak gerekiyor.

Not: Bu makale, sürece zarar vermemek adına yazıldığından 2 hafta sonra yayınlanmıştır.

BERK ŞİMŞEK
20.06.2019