Dövizin yükselmesinin yapacağı etkileri kestiremeyen insanlar var. Biz üreten bir ülke değiliz. Her şeyi dışarıdan dövizle alıyoruz. Döviz yükselirse, pazar alışverişine zam gelir, kasap alışverişine zam gelir, aldığın her şeye zam gelir. Önce bunun farkına varılmalı. Başbakan dolar ne olur diye sorulduğnda “dolsa ne olur dolmasa ne olur” diye cevap verirse, halkın hakikatı kavraması epey güç olur.

Türkiye’de işsizlik çok yüksek ve veriler şaibeli. Askerliği tecil olsun diye açıköğretim kaydı olan gençler işsiz değil öğrenci sayılıyor. Senelerce iş arayıp, bulamayınca umudunu kaybeden gençlerde işsiz sayılmıyor. Tarım dışı işsizlik oranlarında gençlere bakınca her iki gençten birinin işsiz olduğunu görüyoruz. Rakamlarla oynama yapmazlarsa tablo vahim olacağı için oynuyorlar, ufaltıyorlar.

Yabancı yatırımcı memleketin haline güvenmiyor. Halk devlete güvenmiyorken, yabancı yatırımcıdan güvenmesini beklemiyoruz. Yavaş yavaş elini ayağını çekiyorlar. İktidar bu boşluğu doldurmak için arap yatırımcılara devletin arsalarını, fabrikalarını ve bankalarını peşkeş çekiyor. Yeterki üç kuruş para girsin diye. Bu da bir yere kadar tabi.

Halkın alım gücü her geçen gün azalıyor. Asgari ücret bile yeter düzeyin altında. Çay simit hesabı yaparak iktidara geldiler fakat bugün verilen asgari ücret çaya simite bile yetmiyor. Tablo çok vahim. Piyasada para dönmüyor. Bu da piyasayı kitliyor. En son inşaat sektörü ile piyasaya canlı para girişi yapıldı, o da krizi bir süre erteledi.

Ekonomiden hiçbir zaman anlamıyorlardı, 16 yıldır ülke yönetiyorlar hâlâ öğrenemediler. 8 sene Kemal Derviş sayesinde kurtardılar, Babacan denen zibidiyi ekonomi kahramanı ilan ettiler. Şimdi anladılar ki Babacan tırtmış, yol verdiler. Enflasyon çift hanelerde yükselişine devam ediyor. Yükselişin duracağı yok, yalnızca izliyorlar.

Devletin beka sorunu var diyorlar. Evet, bu iktidar olduğu sürece beka sorunu gittikçe büyüyecek. Beka sorununun çözülmesi için bu iktidarın gitmesi şart. İstikrar için devam diyorlar, dolar 3 ayda 3.76dan 4.75e çıktı, benzinin litresi 6.23e çıktı, bu gidişat istikrar mı?

Dün dolar yükseldi diye Bülent Ecevit’e yazar kasa atanlar, kendilerini benzinle yakanlar vardı. Bugün kaç katına çıktı dolar, halk mutlu çünkü istikrar devam ediyormuş. Hâlâ köprü diyorlar, yol diyorlar. Geçiniz bu işleri.

BERK ŞİMŞEK
23.05.2018

Dolar Neden Yükseliyor
Etiketlendi:             

Bir Cevap Yazın