Ekonomi Gerçekleri

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak, verdiği demeçte Türkiye’de kriz olmadığını ve kur sorununu aştığımızı söyledi. Berat Albayrak’ın yalan söylediğini bilmeyen yok. Gelelim gerçeğe; 2019’da ekonomik olarak 2018’den iyi olmayacağız. 2019 yılında 175 milyar dolar dış borç ödeme yapmamız isteniyor. Bu borcun aylık faizi bile 21 milyar dolar. Kasada 18 milyar dolar kaldı. Halkın bankalardaki mevduatının toplamı 60 milyar dolar. Önümüzdeki sene yaklaşık olarak aylık 24 milyar dolarlık bir ödeme yapmamız gerekecek. Bu rakamlara göre sizce kriz var mı yok mu? Eskiden devletin kurumlarını satıp ödeme yapıyorduk. Değerinin beşte birine, onda birine bile olsa satıp bu parayla borç taksidi ödüyorduk. En son şeker fabrikaları satıldı. Artık satacak bir şey kalmadı. Bu şekilde 2008den beri sata sata günü kurtardık. Aslına bakarsanız 2008de borcumuzu ödemeye imkanımız yoktu ama devlete ait kurum çoktu. Şimdi ise devletin satacağı bir şey kalmadı.

***

Bizim basının ilgisini çekmeyen ama dünya ekonomisini etkileyen bir takım olaylar yaşandı son günlerde. Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi, ülkesinin, 1 Ocak 2019’da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) ayrılacağını açıklayarak, Katar’ın doğal gaz üretimine odaklanacağını belirtti. Karar sonrası petrol fiyatları yaklaşık yüzde 5 artışla 62 dolar seviyelerinin üzerine kadar yükseldi. ABD’nin s400 için yaptığı baskı dövizi tetikliyor. Hükümet 2. Abdülhamit gibi her önüne gelene evet dediği sürece kaybetmeye mahkumuz. Geçenlerde bize sıcak para vereceği söylenen Katar, Kıbrıs rum kesimiyle gaz anlaşması yaptı.  Tabiki Katar’ı pamuklara saran yerel basınımız, Tayyip Erdoğan‘ın “Akdenizde doğalgaz çıkartmalarına izin vermeyeceğiz” dedikten sonra Akdeniz’de doğalgaz çıkaran rum kesiminin Katar’la anlaşma yaptığını sakladı. Yani Katar, Erdoğan’ı kandırdı.

***

Bu işlerde en büyük yarayı küçük esnaf alıyor. Kredi faizlerinin çok yüksek oluşu ellerini kollarını bağlıyor. Sürekli büyük firmalar konkordato ilan ediyor ve piyasayı kitliyorlar. Yakın zamanda iflaslar gittikçe artacak. Tüm bu etkiler küçük esnafın üzerine kabus gibi çökünce işsizlik korkutucu rakamlara yükselecek.

***

Fitch, Türkiye’nin 2019 için tahmini büyüme oranını 1.2’den 0.6’ya düşürdü. 2020 için tahminini 3.6’dan 3.1’e düşürdü. Bunlar siyasi tahminler deyip geçmeden önce incelemek gerekiyor. Hükümetin makyajlı veri açıkladığını dünya alem biliyor. Hükümetin hayali rakamlarına karşın, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının verilerine kulak asmamız gerekiyor. Çünkü gerçek verileri hükümet bizimle paylaşmıyor. Oy odaklı ülke yönetilirse elbet bir gün gemi karaya oturacaktır.

***

Bu hafta asgari ücrete yapılacak zam belli olacak. Cumhurbaşkanının kendi maaşına yaptığı fahiş zammı bir kenara bırakalım. Doğalgaz ve elektriğe yüksek oranda zam yapıldı. Şimdi asgari ücrete yapılacak zamdan sonra yeniden doğalgaz ve elektriğe zam yapacaklar. Kaşıkla verilen zam, kepçeyle geri alınacak. Kira bedelleri artacak, temel tüketim ürünleri zamlanacak. Dolar 7ye çıkınca yapılan zamlar, dolar 5e düşünce geri alınmadı. Asgari ücrete yapılacak zamdan sonra benzer oranda tüm ürünlere zam gelecek. Hele birde enflasyonla mücadele diye bir komedi var. 10 liralık malı, dolar 7 oldu diye 14 yapan firma, enflasyonla mücadele için ürün fiyatını 12ye indiriyor. Al sana mücadele. Hâlâ %20 zam duruyor. Kim kimi kandırıyor allah aşkına? Bu halkı keriz yerine koymaktır. Eskiden zam sonrası muhalefet protesto düzenlerdi. Sonuç değişmeyecek bile olsa tepki gösterilirdi. Şimdi o da yok, zam üstüne zam oluyor, vatandaş durumu nasıl kanıksadıysa, muhalefette aynı şekilde kanıksadı.

BERK ŞİMŞEK
10.12.2018