Ekonomik Tablo

Hükümet bazı ekonomik veriler açıklıyor ve her açıkladığında hayrete düşüyoruz. Mesela enflasyonu yok ettik diye böbürleniyorlar fakat enflasyon makyajlı haliyle bile çok yüksek rakamlarda seyrediyor. Geçen gün cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “dövizi düşürdük, borsa da 100bini devirdik” diye konuştu. Doları hangi veriye dayanarak düşürdük acaba? Geçen sene dolar 3.75ken bugün 5.22 civarında. Yani dolar son 365 gün önceye göre %39.20 daha yüksek. Peki veriler bu kadar kötüyken dolar neden bu kadar düştü ve borsa son bir ayda 87binlerden 105binlere nasıl fırladı, anlatayım.

Merkez bankası birkaç hafta önce yıllık gelirinden kâr payı dağıttığını açıkladı. Yaklaşık 37 milyar tl civarında bir meblağ hazineye aktarıldı. Bu paranın tamamıyla borsaya girildi. Bu sayede borsada suni bir yükseliş sağladılar. Bu yükselişi gören yatırımcılar döviz bozarak borsaya girince hem dövizi düşürmüş hemde borsa endeksini yükseltmiş oldular. Sonra çıkıp göğsünü gere gere anlatıyorlar. Kimse kusura bakmasın Türk halkının ekonomi, matematik ve piyasa analizi bilgisi yoktur. Durum böyle olunca borsanın yükselişini ekonomik zafer zannetmeleri çok normal. Başka bir bilgi paylaşayım. Katar’dan ağustos ayında gelen sıcak para dışında bugüne kadar piyasaya sıcak para girmedi. Türkiye’ye yatırım yapacak, sıcak para sokacak yabancı yatırımcı bulamıyorlar. Sonra kalkıp ithalat azaldı ihracat arttı diye kelime oyunu yapmaya kalkıyorlar. Madem öyle o zaman dış borcun milli gelire oranı neden 2001 krizindeki rakamla aynı çıkıyor? Önceki makalelerimde dış borcun miktarı ve aylık taksit rakamları ile gelirimizi ayrıntılı olarak incelemiştim. Tablo ne yazık ki Tayyip Erdoğan’ın söylediği kadar temiz değil.

En son sekizyüz civarında konkordato ilan edildiği açıklandı fakat Emin Çapa evvelsi gün bu rakamın beşbine dayandığını söyledi. Rakam üç aşağı beş yukarı değişse bile giderek artan iflas ve konkordatolar piyasada domino taşı etkisi yapacak, önlem alın dendikçe hükümet yalnızca seçim odaklı ekonomik politika yürütmeye devam ediyor. Abd ve Çin arasında ekonomik savaşın ateşkes anlaşması son günlerini yaşıyor, küresel kriz kapıda. İçerde hâlâ hükümet önlem alamıyor, muhalefet ise hangi dostunu hangi koltuğa oturturum telaşına düşmüş. Ucuza getirmek için kapasitenin üzerinde et ithal eden hükümet, etleri depolayamayınca yarı fiyatına geri satıyor. Bu adamlar memleket yönetiyor. Muhalefetin hali de ortada. Gelecek ne yazık ki karanlık. Vatandaş ise tüm bunlara rağmen Arda-Berkay kavgasını memleket meselesi haline getirmiş. Metin Akpınar adliyeye götürüldüğü zaman kaç kişi desteğe gitti? Memleketin özeti budur.

BERK ŞİMŞEK
02.02.2019