Enflasyon Tek Hane Olmayacak

Memleketimizin ekonomisinin son dönemdeki zorlu virajlarından olan bir haftaya giriyoruz. Karşımızdaki dağdan çığ düşüyor fakat arkamızı dönmüş güneş açmasını umut ediyoruz. Tam bu noktada sırf seçim öncesi gol yemeyelim diye açıklanan gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan veriler açıklanıyor. Bu tablo devam ederse seçimden sonra büyük bir enkaz ile başbaşa kalacağız. Ne yazık ki basında ekonomi haberleri okuyamıyoruz tıpkı muhalif partilerin ekonomiyi okuyamadığı ve toplumla paylaşamadığı gibi. Son dönemde çok fazla küresel boyutta haberler gelip geçiyor ve her nedense bizi her defasında teğet geçiyor. Salı günü yapılacak ABD seçimini aylardır yabancı kaynaklardan takip ediyorum, çünkü yerli basında konudan haberdar olan yok. Bu sebepten dolayı olayları incelerken kadrajın ayarlanamadığı çok belli ediliyor. Yerde bir ceset var fakat kamera ayakkabılara öyle bir zoom yapmış ki, insanlar onun bir ceset olduğunu göremeyip ayakkabıların malzemesini tartışıyor. Önce birkaç adım uzaklaşıp kadrajı ayarlayarak yorumlamak gerekiyor.

Berat Albayrak, bundan 3 ay önce dövizin tavan yaptığı dönemde 2019 enflasyonu için tek haneye ineceğine inandığını ve bunun çok net olduğunu söylemişti. Ardından ekonomi programı açıklanırken %15,9 olarak telaffuz edildi. Ağustos ayında enflasyon oranı %17,9 açıklanırken eylül ayı enflasyon oranı %24,52 açıklandı. Bu rakamlar gerçek değil hepsi yalan. Gerçek enflasyon kat kat daha fazla. Peki bu verileri kabul edelim bir anlığına, yıl sonunda asgari ücrete %25 zam yapabilecekler mi? Diğer bir mesele arap sermayeli ekonomi kurtarma politikaları. Hararet yapan aracın kaputunu açıp bir kova su döküyorlar fakat motor çalışmaya devam ettikçe fayda sağlayamayacaklar. İş işten geçtikten sonra motoru durdurmak bir kova suyun boşa gitmesinden başka bir şey değil. Yapılan adımlar ani ve zamansız. Mesela hediye olarak verilen kullanılmış uçak neyin rüşvetiydi? Katar ekonomiye can katar diyerek anlaşmalar yapıldı diye insanlarda Katar sevgisi yeşerdi. Aynı Katar Kıbrıs’ta rum kesimiyle gaz anlaşması yaptı. Yoksa Katarlılar Erdoğan’ı kandırdı mı?

10 yıllık Türkiye tahvilinin faizi %5,2’yken bugün 5 yıllık tahvil %7,5. Burada dikkat çekmek istediğim mesele vade yarı yarıya düşerken faizin %44,23 artmasıdır. Berat Albayrak yaptığı konuşmalarda bu durumu ekonomik zafer olarak dile getiriyor. İngiltere’de tahvil faizi %1’ken, Fransa’da %0,1, Almanya ve Japonya’da faiz eksilerde. Batmış durumda olan Yunanistan’da %3,4’ken Türkiye’de %7,5 olması durumun ne kadar kritik olduğunu gösteriyor. Devlet çok yüksek faizle borç alıyor ve bunu ekonomi bakanı zafer olarak nitelendiriyor. Yeniçağ’ın haberine göre Uluslararası Borçlar Bankası verilerine baktığımızda Türk şirketlerin İspanya bankalarına 83,3 milyar dolar, Fransız bankalarına 38,4 milyar dolar ve İtalyan bankalarına 17 milyar dolar borçlu olduğunu görüyoruz. Tayyip Erdoğan’a göre kalp iyi olursa vücut yaşar. Bilmediği durum damarların tıkanık oluşu ve kanın vücutta dolaşamadığı. Eğer dışarıdan alınan kan ile damarlara kan pompalanmaya devam ederse ya damarlar çatlayacak yada kalp krizi gerçekleşecek. Merkez Bankası’nın 2018 sonu enflasyon tahmini %13,4’ten %23,5’e yükseldi. Bu tabloya bakıp enflasyon 2019’da tek haneye düşecek demek seçim öncesi halkı kandırmak değilde nedir? Bu iş borçla veya geçici indirimlerle olmaz, tez vakit üretim elzemdir. Böyle bir ortamda Marmarabirlik’in almak için taahhüt ettiği zeytini, üreticilerden almayacağı söylentisinin çıkması karşısında Tayyip Erdoğan Marmarabirlik için yaptırım uygulamazsa eğer, var olanı kaybetmesi işten bile değil. İşte o zaman enflasyon değil tek haneye düşecek, üç haneye bile çıkabilir. Avrupa İmar Bankası (ECRD) Türkiye’nin 2018 büyüme oranı beklentisini %4,4’ten %3,6’ya düşürürken, 2019 beklentisini %4,2’den %1’e düşürdü. Yani işin özeti, avrupalılar Türkiye’nin bırak borçlarını ödemesini, batacağını öngörüyor. Bu tabloyu gören yabancı yatırımcı Türkiye’ye yatırım yapmaz, yapmış olanda vakit kaybetmeden yatırımını geri çeker. 2019 yılı maalesef yüksek enflasyon ve artan dövizden başka bir şey getirmeyecek gibi görünüyor.

BERK ŞİMŞEK
04.11.2018