Osmanlı’da tarih araştırması falan yoktu. Fransız Türk düşmanı tarihçiler barbar Türklerin tarihi isimli kitaplar yazar, Osmanlı’da bazılarını Osmanlıcaya çevirip yayınlardı. Tarih anlayışları bundan ibaretti. Türk düşmanı avrupalı tarihçiler Türkleri asyadan gelme sarı ırk olarak nitelendiriyorlardı. Osmanlı’da bunu aynen çevirip basıyordu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk Türk Tarih Kurumu ve ardından Türk Dil Kurumu’nu kurdu. Bu kurumları desteklemek amacıyla Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesini kurdu. Ardından tarih araştırmalarına hız verildi. Yapılan araştırmalara göre Hititler ve Sümerler Türklerin Atası çıktı iyi mi? Atatürk emperyalizmi yalnızca cephede değil bilim ve irfanda da yendi. Türklerin avrupalı beyaz ırktan farksız olduğu ortaya çıktı. O sıralar Atatürk iki tane banka kurulması talimatını vermişti. Sordular isimlerini ne koyalım diye, birine Sümer birine Eti (Hitit) ismini koyun dedi. Sümerbank ve Etibank böyle kuruldu. İstedi ki genç nesiller tarihine bağlı kalsın, sahip çıksın. Bugünkü gibi 7bin yıllık koskoca Türk tarihini 600 yıllık Osmanlı’dan ibaret sanmasın istedi.

Adalet ve Palkınma Partisi’nin genel başkanı olacak zat, Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun ismini Eti Stadı yapmış. Kulüp başkanı Halil Ünal gitmiş bu bahsigeçen zata sormuş adı ne olsun stadın diye, o da “Bir Eskişehir firması olan Eti adı yakışır” demiş. Bre tarihten zerre kadar anlamayan cahil, sen Eti ne demek bilir misin? Eti’yi yalnızca firma ismi zanneden bu zata Eskişehir halkı ve Eskişehirspor taraftarı gereken dersi en tez zamanda vermelidir

BERK ŞİMŞEK
25.02.2018  

Eti
Etiketlendi:                 

Bir Cevap Yazın