Yerel Yönetimlere Gençler Gelmeli

Vicdanınıza bir sorun bakalım hangisi önemli diye; Daha yüksek oy almak mı yoksa halka daha kapsamlı hizmet etmek mi? Önce bazı kriterler belirlemeli ve bu kriterlere uyulmalıdır. Artık günlük hayatımızda bir sürü ihtiyacımızı internet üzerinden yapabiliyoruz. 5 sene önceki teknoloji ile bugünkü teknoloji aynı olmadığı gibi bugün ile 5 sene sonraki de aynı olmayacak. Peki biz bu 5 sene içerisinde gelişen teknolojiyi hayatımıza nasıl adapte edeceğiz ve ne kadar kapsamlı kullanacağız? Bu teknolojik gelişmeleri takip eden, uygulayan ve geliştiren kaç tane belediye var memleketimizde? Önce bu teknolojiyi hazmedecek kapasitede olmak gerekli. Akıllı cep telefonu kullanamayan bir belediye başkanı bu teknolojiyi hizmete nasıl adapte edecek? Bunları söyleyince komisyonlardaki genç ekiplerden bahsediyorlar. Sosyal medya takibiyle gençler uğraşıyor, Avrupa’daki gelişmiş belediyelerdeki gelişmeleri gençler takip ediyor, yeni teknolojinin hizmete dönüştürülmesi projelerini gençler üretiyor, esnaf ziyaretlerini gençler yapıyor, sokakta gençler dolaşıyor, halkın ihtiyaçlarını gerek sokakta gerekse sosyal medyada gençler dinliyor ama belediye başkanı moruğun teki. Kabul edin veya etmeyin, bu günler geride kaldı. Belediye başkanları gençleşmediği sürece sen istediğin kadar oy al, günün şartlarına ayak uyduramadığında devrilirsin.

15 sene belediye başkanlığı yapmış birisinin yeniden aday yapılmasının meali nedir? İstediği kadar ödüller alsın veya istediği kadar sevilsin, 15 sene koltukta oturmuş birinden verim alamazsın. Bugün emeklilik yaşı erkeklerde 65ken, belediye başkan adayının 70 yaşında olmasının anlamı nedir? Sokakta aktif olarak halkın nabzını tutabilecek sağlık koşullarına sahip olabilecek mi bu aday? Bu saatten sonra Aziz Kocaoğlu’ndan anca danışman olur, ötesi yok. Diretmenin anlamı yok. Yüzde 65 alacağına 55 alırsın ama kadronu yeniden kurarsın, halkın refahı artar. Ben 3 dönem belediye başkanlığı yapmış birinin bir daha aday olmasını doğru bulmuyorum. Bu ancak ilçe belediye başkanının büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı konusunda istisna olabilir.

Seçimde kafa kafaya yarışacak bir belediye için aday belirlerken birçok unsur devreye girerken kazanılması garanti olan Şişli, Adalar, Kadıköy ve Beşiktaş belediyelerinde eğilim yoklaması şarttır. Aksi durumda seçimi gene kazanırsın ama değerlerini kaybedersin, mücadele eden insanların dirayetini kaybedersin. Merhum başbakan Bülent Ecevit ilk milletvekili olduğunda kaç yaşındaydı? İlk başbakanlık koltuğuna oturduğunda kaç yaşındaydı? Türkiye’de solun yükselmesi Bülent Ecevit’in kadrolarının genç oluşundan kaynaklanıyordu. Gelecekte başarılı bir yerel yönetimin memlekete kanalize olması için gençlerin yönettiği belediyelerin sayısının artması şarttır. Yoksa 40 senelik karikatür simalarını heykel yapmanın ötesine geçemeyiz.

BERK ŞİMŞEK
22.01.2019