Berk Şimşek, 20 Nisan 1989’da İstanbul Samatya Devlet Hastanesi’nde dünyaya geldi.

Baba tarafından 7 nesil İstanbul Fatih’li olan Berk Şimşek’in anne tarafı Bursa İznik’lidir.

İlköğretim ve liseyi Bostancı’da okuduktan sonra 2014 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Lojistik bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan hemen sonra Bournemouth’ta bulunan Anglo Continental’da 6 aylık İngilizce dil eğitimi aldı. Daha sonra yatırımcı vizesine başvurup çalışma ve oturum izni aldı. Ardından Boscombe’ta Sovereign Alışveriş Merkezi’nde hediyelik eşya mağazası açtı. 2016’da vatan hasretinden dolayı yurda geri döndü.

2016’da Anadolu Üniversitesi İşletme bölümüne kaydını yaptırdı. 2017’de tarihe olan ilgisi ve İlber Ortaylı hayranlığı nedeniyle üniversite sınavına girip İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı.

Bir süre yardım derneklerine maddi katkı sağlayan kermeslere katılarak destek sağladı. Ardından turizm sektörüyle tanışan Berk Şimşek, halen özel bir turizm acentasında operasyon departmanında görev yapmaktadır.

Askerliğini 2019 yılında Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda Hava Piyade Er olarak tamamladı.

2010’da Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy Gençlik Örgütüne destek vermeye başladı. Kozyatağı Mahalle Temsilciliği’nin açılışından günümüze dek aktif olarak mahalle çalışmalarına destek oldu ve 2017 yılında bir dönem mahalle yönetim kurulunda görev aldı. 8 Şubat 2021 tarihinde Muharrem İnce’yle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmiştir.

Berk Şimşek, 2010 yılından bugüne makale yazmaktadır.

Youtube videolarını izlemek için: https://www.youtube.com/berksimsek1