İstanbul’a Aday

Yaklaşan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı konusunda Muharrem İnce’nin ismi geçiyor. Muharrem İnce ise aday olarak belirlenecek ismin bulunması için sandık kurulup üyelerin oyları neticesinde bu ismin belirlenmesini istiyor. Muharrem İnce muhalif seçmenin gözünde bir jokerse eğer, bu jokeri her seçimde kullanmak onun değerini düşürür. Böyle bir karar bana mantıklı gelmiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan’ın karşısına rakip olarak çıkan bir aday İstanbul’a razı olmamalı. Dün memleketi yönetmek isterken ‘cumhurbaşkanlığı olmadı, o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da olsa olur‘ demek, koltuk meraklısı görünmek gibi olacaktır. İstanbul’u alan, en büyük cumhurbaşkanı adayıdır. Belki düşüncesi önce İstanbul’u alıp yapabileceklerini göstermek ve sonrasında daha fazlası için halktan cumhurbaşkanlığı görevini istemek olabilir. Her halükarda ben bunu çok riskli görüyorum.

Akp, sürekli yolsuzlukları ve yakın akrabalarının fetö üyeliğiyle gündeme gelen Kadir Topbaş’ı ıskartaya çıkardığına göre yeni bir kukla aday ile seçime girecek. Kulislerde geçen isim hepimizin tanıdığı düşük profilli, halk tarafından hiç seçilmemiş, kendi tabiri ile abidik gubidik başbakan olan Binali Yıldırım. Her kim olursa olsun, cebinde en az yüzde ellisi olan bir aday çıkacak. Muharrem İnce oradan pay koparabilir mi, meselenin özü bu. Ben bu ihtimali zor görüyorum.

Biraz eskiye gidelim. Önceki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday bulamadı ve daha önce partiden ihraç ettiği Mustafa Sarıgül’ü aday gösterdi. Mustafa Sarıgül farklıydı, Şişli Belediye Başkanı görevinde kendini kanıtlamış, her görüşten oy alabilmiş bir isimdi. Yaptığı hizmetlerle İstanbul’a nam saldığı için adaylığı dikkat çekici oldu. Topbaş’ın 3 dönem vadedip yapamadığı projeleri tamamlama sözü verdi. O dönem çıkarılabilecek en iyi adaydı belkide. Her kesimden oy alabiliyorsa neden İstanbul’u alamasın deniliyordu. Projeleri gerçekçi ve bütçesi bile hazırlanmıştı. Ekibi deneyimliydi. Sonuç; Kazanamadı. Boşa çıktı, milletvekili olmak istedi, olamadı. Şimdi yeniden Şişli için adı geçiyor. Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nde gelebileceği en üst nokta bence Şişli Belediye Başkanlığıdır. Artık umut değil, artık rüzgar yok. Muharrem İnce’nin aday olup yenilmesi onu gözden düşürecektir. İstanbul’a aday olmazsa, en kuvvetli genel başkan adayı olabilir. Kaybederse bunun ihtimallini bile görmüyorum.

Bence İstanbul’a Meral Akşener aday olmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’nin ortak adayı olması halinde akpnin kukla adayına kafa tutabilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yapamadığı etkinin çok daha fazlasını yapabilir. Her kesimden oy alabildiğini geçen seçimde gördük fakat Muharrem İnce’nin gölgesi altında kalmıştı. Bu kez başaracaktır. Aksi takdirde akpnin kukla adayının cebindeki oyu bölebilecek birini göremiyorum.

BERK ŞİMŞEK
21.11.2018