Kürtaj Cinayettir Masalı

Bazı siyasiler ve destekçileri eğer kürtajı cinayet olarak görüp, yılda 100.000 kürtaj olduğunu söyleyip ve bunun 100.000 insan cinayeti olduğunu söylüyorlarsa onlara bazı şeyler söylemem gerekir. Her gün artan şehit haberlerini engellemek için neler yapıyorsunuz? Her gün açıktan ölen insanları engellemek için neler yapıyorsunuz? Her gün soğuktan donarak ölen evsizleri engellemek için ne yapıyorsunuz? Her gün hastanelerde yanlış tedavi veya hastanemsi binalarda ölen insanlar için ne yapıyorsunuz? Hamile kadınları coplayıp tekmeleyen polis memurları hakkında takip başlatıyor musunuz? Biber gazı yüzünden ölen yüzlerce insan için önlem aldınız mı yoksa biber gazı ile ölmeye devam eden insanları izlemekten zevk mi alıyorsunuz? Anayasada bulunan ve gerek evrensel gerek avrupa insan haklarında yer alan grev ve gösteri yapma haklarını kullananlara orantısız güç uygulayıp onları öldürmek, işsiz bırakmak, aç bırakmak, borçlu bırakmak, işsiz kalıp borcunu ödeyemeyp intihar eden insanları görmek size zevk mi veriyor? Doğuda gerek eğitimsizlikten gerek yoksulluktan gerekse kandırılmaktan ötürü dağa çıkıp askere kurşun sıkan insanları engellemek için aldığınız önlemler var mı? Para bulamadığı için sağlık hizmeti alamayıp hastalıktan ölen insanları engellemek için girişimde bulundunuz mu? Terörist sanıp öldürdüğünüz uludereliler için özür dilediniz mi? Dileseniz bile geri getirebilecek misiniz? Karısını, anasını, babasını, kardeşini öldüren insanları engellemek için bir şey yaptınız mı? Töre vb. cinayetine kurban gidenleri engellemek için bir şeyler yapmak aklınıza geldi mi?

Yoksa bireysel silahlandırmanın önünü açarak bu cinayetlere yenilerini mi ekliyorsunuz? TV’de cinsel içerikli dizileri sansürleyip onların yerine ağaların olduğu, herkesin mafya olduğu, kafasına göre adam öldürenlerin olduğu, kimsenin adam öldürdüğü için cezalandırılmadığı dizi ve filmleri izleterek insanların kendilerini dayı, ağa, reis gibi görüp buna göre davranmasını sağlıyorsunuz. Hayat şartlarını zorlaştırıp, her ürüne zam üstüne zam yapıp, maaşları minimumda tutup insanların para bulamadığı için kapkaç, dolandırıcılık, uyuşturucu tüccarlığı, gasp gibi suçlara eğilimini sağlıyorsunuz.

Günde bir sürü insan ölüyor. Bir kısmı çözülüyor bir kısmı faili meçhul kalıyor. İnsanlar eğitimsiz ve bilinçsiz. İnsanlar göz kırpmadan adam öldürebiliyorlar. Bütün bunlar olup biterken kimse sesini çıkarmıyor, kimse bunlara önlem bulmaya çalışmıyor. Herkes amaan bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor. Kalabalık bir mekanda adam ölüyor bir kişi bile görgü tanığı olmuyor. Böyle bir ülkede, böyle bir durumda, bunca insan göz göre göre boş yere ölüyorken kürtajla doğmamış bebekler ölmüş çok mu?

Bakan çıkıp tecavüzden doğan çocuklara devlet bakar diyor. Bir kadın tecavüze uğradıktan sonra normal bir insan gibi yaşamına devam edebiliyor mu sayın bakan? Sanki bir şey olmamış gibi yaşıyor mu sanıyorsun? Kendine gelemeyip kafayı üşüten binlerce insan var. O çocuğa baktıkça olay aklına gelecek. Çocuğu devlete teslim etmek çözüm mü? Her gördüğü çocuk, kendi çocuğunu aklına getirecek. Toplumdan dışlanacak. Doğuda tecavüze uğradı diye ailesi tarafından öldürenleri gazetelerde okuyoruz.

Bırakın böyle kadın vücudu üzerinden siyaset yapmayı. Önce işinizi yapın, adam gibi devlet olun, ondan sonra oturur konuşuruz kalanları.

BERK ŞİMŞEK – 04.06.2012