Mckinsey Raporu

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Amerikan şirketi Mckinsey’e ülke ekonomimizi teslim etmesi neticesinde, söz konusu firmanın memurları yılda 4 kez ekonomimizi inceleyip bir değerlendirme raporu açıklayacaklar. Berat Albayrak tam olarak bunu söyledi. Yandaş basının can simidi olarak gördükleri Amerikan emperyalizminden hâlâ medet ummaları can sıkıcıdır. Bile bile ladestir.

Mckinsey’in 4 kez rapor hazırlama konusuna dikkat çekmek istiyorum. Yunanistan’ı hatırlayalım, ne olmuştu tam olarak? IMF, Yunanistan’ı incelemesi sonucunda yayınladığı raporda, Yunanistan hükümetinin tüm makyajlı ve hormonlu büyüme oranlarını, sahte rezervlerini, enflasyon oranlarını tek tek açığa çıkardı. Diğer bir deyişle, hükümetin oy kazanmak için halka söylediği yalanların hepsi bir bir ortaya çıkmakla kalmadı, piyasa bu yalanlar karşısında büyük bir çöküş yaşadı. Haliyle kriz çok daha fazla büyüdü. Türkiye’de ekonomik rapor hazırlanırsa, sonuç aynı olacaktır. Dibimizde örneği dururken, aynı hatayı bire bir yapmak, ders çıkarmamak bize pahalıya mâl olacaktır. Buna üzüm üzüme baka baka kararır mı demek lazım? Söz konusu anlaşma tez vakitte sonlandırılmalıdır.

Hükümetin piyasanın gelişimini teşvik amacıyla 31 mart 2019a kadar gerçekleşecek olan swap işlemlerinden borsa payı ve takas ücreti alınmayacak açıklamasını yapması, yatırımcıları borsada tutmak ve dövizden çıkmalarını teşvik etmek için olumlu bir yaptırım olarak görüyorum fakat yeterli değil. Hâlâ Türkiye’ye bakınca insan hakları konusunda eksiklik görüyorlar. 2024’te düzenlenecek olan futbol turnuvasının Türkiye’ye verilmemesinin bir sebebi aynı zamanda buydu. Bu sorun aşılmadığı sürece yatırımcı Türkiye’ye yatırım yapma konusunda çekinmeye devam edecektir. Bu tip hareketler yalnızca seçmenin gözünü boyamak, önlem alıyormuş gibi davranmaktan öteye gitmez. Hükümet üreticiyi ciddi bir şekilde desteklemedikçe nakit döngüsü azalarak gidecek, ardından Mckinsey gibi emperyalistlerin elinde oyuncağa dönüşecektir. Bu adamlar hazırladıkları raporları yayınlamakla hükümeti tehdit edip emperyalizmin çıkarları doğrultusunda ülkenin yönünü çevireceklerdir. Zaten emperyalizmin emrini dinlemekten büyük keyif alan akp kadroları, yıkılan ekonomi karşılığında paylarına düşeni alacaklardır. Mckinsey raporlarını açıkladıklarında ise, hükümet halka Mckinsey’in ve fetönün üst akıllarının aynı olduğunu anlatmaya kalkacak ve maalesef yapılacak ilk seçimlerden büyük bir zaferle ayrılacaklardır.

BERK ŞİMŞEK
01.10.2018