Önce Değiştirmek Gerekiyor

Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisinde başkanlık konusu gündemde. Bugün kim başkan olacak ne farkeder? Kaybedildi. Önce ders çıkarmak lazım. Neden anamuhalefet partisi seçime hazır değildi bunu çözmek lazım. Yoksa kim başkan olmuş ne farkeder? Önce alt yönetimleri ve belediyeleri değiştirmek gerekiyor.

Bakın sevgili dostlar, mahalleler maddi bir yükün altında fakat idari olarak ilçenin kontrolünde. Bir kere bu ters mantığı ele almak gerekiyor. Türkiye’de kaç tane mahalle temsilciliği var? Kaç tanesi aktif? Rakamlarla konuşalım, faaliyet gösteren üyelerin yaş ortalaması kaç? Buradan başlamak gerekiyor. Sonraki adım belediye başkanı seçmekte. Belediye başkanlarını kim seçiyor sorusuna cevap olarak halk diyorlar. Kelime oyununa gerek yok belediye başkanlarını parti başkanı seçiyor. Aday budur, oy veriniz diyor. Tanıyan bilen yok çoğu ilçede aday gösterilen başkanı. Peki milletvekillerini, ilçe başkanlarını, il başkanlarını? Tüm bunların seçimleri çarşaf liste sevgili dostlar, demokrasi diyoruz ya hani, gelinen nokta 2018’de bile çarşaf liste. Mahalleden ilçeye, vilayetten kurultaya hepsi seçilmiş isimler. Sponsor mantığıyla il-ilçe yöneticiliği yapanlar var. Bunu değiştirmek gerekiyor.

Herkes eleştiriyor, çık aday ol diyorsun aday olan yok. 16 milyonu aşkın İstanbul’da ana muhalefet partisinin il başkanı seçilecek, iki aday var. Biri mevcut başkan diğeri dhkpc bağlantısı şüphesi ile suçlanan bir kadın. İkisininde kadrosu mevcut genel başkanın yandaşları. Hangisi seçilmiş ne farkeder? İlçeler ya tek adayla seçime girdi ya çift. Gençlik kolları aynı. Neymiş efendim çok aday kavga çıkarıyormuş. Böyle saçmalık olmaz, tek aday ve çift adayla kurulan yönetimler demokratik olmaz. Önce bunu değiştirmek gerekiyor.

Muharrem İnce genel başkan oldu varsayalım ne değişecek? İl başkanları Kılıçdaroğlu’nun seçtiği isimler. İlçe başkanları aynı, mahalleler aynı, gençlik kolları aynı, belediyeler aynı. Tüm bunların yönetimleride aynı. Düşünsenize Muharrem İnce cumhurbaşkanı fakat atanan bakanlar Tayyip Erdoğan’ın ekibinden. Aziz Yıldırım’ın ekibi değişmeden Ali Koç başkan olsun, mümkün mü bu? Ne kadar sağlıklı, ne kadar mantıklı ve ne kadar temeli sağlam? Önce bunu kavramak ve değiştirmek gerekiyor.

Bugün başkan Ali olmuş Veli olmuş seçime beş sene varken önümüzdeki süreçte bir değişiklik olmaz. Deniz Baykal hâlâ hastanede fakat milletvekili yapıldı. Hani üyeler seçecekti milletvekillerini? Miting miting anlatıp duruyorlardı. Baktılar kamyonla otobüsle üye taşıyıp alakasız insanları milletvekili listesine soktular diye dur dendi. Ben 2013’ten beri mahallede, ilçede ve sosyal medyada Muharrem İnce‘yi destekliyorum. Bir beklentim falan yok, doğruluğuna gönülden inandığım için destekliyorum. Desteklemeye de devam edeceğim. Dün Baykalı destekleyen, bugün Kılıçdaroğlu‘nu destekleyen bazı kişiler yarın İnce’yi sonra kim gelirse onu destekleyecekler. Onlar için koltuk önemli, parti iktidar olmuş olmamış onlar için farketmez. Başkan değişmiş değişmemiş onlar için farketmez. Tepeden tırnağa bu zihniyeti engellemedikçe, genel başkan değişmiş değişmemiş ne farkeder? Önce bu zihniyeti değiştirmek gerekiyor.

BERK ŞİMŞEK
06.07.2018