Terör, Işid, Fransa, Yunanistan

Öncelikle Türkler terörün neresinde yer alacağına karar vermeli. İki seçeneğimiz var, ya PKK’yı ve Işid’i destekleyeceğiz yada komple terörün karşısında yer alacağız. Şimdi siz derseniz Işid Türkleri öldürmesin ama avrupalıları öldürsün, bu yanlış. Siz derseniz PKK askeri öldürmesin ama solcuları öldürsün, Atatürkçüleri öldürsün, sosyalistleri öldürsün, Kürtleri öldürsün, bu da yanlış. Öncelikle herkesin beynine kazıması gereken iki kelime var; “terör kötüdür!” Türk milleti terörden çok kan kaybettiği ve çok acı çektiği için insanlığı ve mantığı kenara bıraktığımızda, sırf bu nedenden dolayı bile terörün karşısında yer almalıdır.
İkinci sorun Kürt tanımıdır. Kürtler düşmanımız değil vatandaşımızdır. Türk bayrağında onlarında kanı vardır. Bugün dahi sınırda terör gruplarıyla çatışıp şehit düşenlerin bazılarıdır. Ankara’da barış mitingi düzenlendi. Kim düzenledi? DİSK, KESK, TMMOB, TTB düzenledi. Amaçları teröre karşı bütün olma çağrısıydı. Teröre karşı barış istemeyi suç kabul ederseniz, şehit haberlerine üzülmeyeceksiniz. Bu mitinge yüzbinlerce insanla birlikte son dakikada bir avuç HDP’li grup katılmış. Terör örgütü bu mitinge katılan gruplar arasında en kolay HDPlilerin arasına girebildiği için HDPlilerin arasında bombayı patlatmış. Ölenlerin yalnızca bir kısmı HDPli diye, oh olsun diyorsunuz. Peki diğer ölenler? Onlara da mı oh olsun? Emekçileri öldüren terör örgütünü alkışlayalım o halde.
Fransa’da terör saldırısı oldu diye facebook bir uygulama yapmış ve profil resimlerinin arkasına Fransa bayrağı eklemiş. Facebook bunu niye yapmış? Teröre tepki göstermek için. Fransa’ya destekte falan bulunmuyor kimse, sadece teröre tepkide bulunuyor. Fransız bayrağı koyanlar Fransız olmuyor, sadece sizin yapmadığınızı yapıp teröre karşı çoğunluk sağlamaya çalışıyor. Klasik söylemlerle yazılar görüyorum; “Ermeni oldular, Kürt oldular, Türk olamadılar” şeklinde. Ben Türk’üm ve terörü lanetliyorum. Terör Kürtleri vurursa, Kürtlerin yanında olurum, Fransızları vurursa Fransızların yanında olurum, emekçileri vurursa emekçilerin yanında olurum ama sevmediğim insanlar öldü diye terörün yanında asla olmam. Eyfel kulesini seven sizlersiniz, Fransız ürünlerini kullanan sizlersiniz, Fransızca öğrenmeye çalışan sizlersiniz, Fransızca şarkı dinleyen sizlersiniz ama Fransızlar ölünce bunların hiçbirini yapmayan ben Fransızların yanında olurken sizler Fransızların yanında olanları Türk olmamakla nitelendiriyorsunuz. Padişahların bile Fransa’ya aşk ve hayranlık duyduğu tarih kitaplarında yazıyor. Osmanlı devleti sırf Fransa aşkından dolayı üç kez alfabeyi değiştirmeye çalışmış ama çeşitli sebeplerden dolayı yapamamış.
Yunanlıları sevmiyorsunuz. Yunanlıların oturuşu, kalkışı, yemesi, içmesi bizden farksız. Yüzyıllarca aynı ülke topraklarında birlikte gülüp birlikte ağlamış insanlar. Sonra kalkıp milli marşlarını ıslıklamak bizlere yakışan bir hareket mi? Bu tamamen cehalet. Onu geçtim saygı duruşunu ıslıklayıp “Allah Allah” sloganları atmak biz Işid’i destekliyoruz ve terörün tamamen arkasındayız demektir, yapmayın. Bunu yapanlar Ankara’ya yapılan saldırıya da üzülmediler zaten. O zaman bende genelliyorum, müslümanlar teröristtir. Kimse İslam bu değil demesin, yüzyıllardır müslüman terör örgütleri kelle kesiyorken, binlerce masum insanı katlediyorken tepkisiz kalıyordunuz. İslam bu değil demeniz için Ankara’da terörü lanetlemeniz gerekirdi. İslam bu değil demeniz için Fransa’da terörü lanetlemeniz gerekirdi. Ne zaman terörün karşısına geçersiniz, o zaman İslam bu değil diyebilirsiniz.
Şimdi özetlersek, ya terörün yanında yer alacağız yada karşısında. Terör bizi vurmuş, başka seçeneğimiz yok. Terör kime saldırırsa saldırsın, mağdurun yanında yer alamıyorsak, PKK ve Işid’e destek olalım o halde. O zaman gururla söyleyebiliriz işte; “İslam terörizmdir” diye. Ha diyorsak İslam bu değil, İslam barış dinidir, o zamanda yapmamız gereken Terör kimi vuruyorsa, mağdurun yanında yer alacağız. Bunu yapmak için para vermemize veya sokağa çıkmamıza gerek yok, sosyal medyada çoğunluk sağlamak en azından tek renk oluşmasına katkıda bulunmak manevi katkı demektir. Biz yapmıştık deriz en azından onlar yapmasa bile. Bunu yaparken tarafsız olalım; Filistin İsrail’i vurunca Filistin’i kınayalım, İsrail Filistin’i vurunca İsrail’i kınayalım. Sonuçta hangi ırktan olursa olsun ölenler sivil halk ve çocuklar. Bırakın onlar yapmasın, bizler yapalım. Onlar yapmadıkça ısrarla biz yapalım, bir gün farkına varacaklardır. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Eğer vatan savunması için değilse, her savaş cinayettir.”
Son olarak Terör kötüdür, ırkçılık kötüdür. Kahrolsun terör, kahrolsun faşizm.
BERK ŞİMŞEK
18.11.2015