Uber ve Korsan Taksi

Havalimanına dev pankart asmışlar. “Okyanus ötesi paralel taksiye hayır” yazıyor. Şimdi bu paralel taksi dediği Uber ve korsan taksiler. Okyanus ötesi dediği Fethullah Gülen. Paralel diyerek ikinci kez imada bulunuyor. Yani Uber ve korsan taksiler birer fetö ürünüdür demeye getiriyor. Uber ve korsan taksiler kötüdür derse rağbet edilmeyeceği için fetöcü diyor ki yolcular binmesinler. Uber fetöcü olduğu için suçlanmıyor, taksiciler düşen kazançlarına bahane bulmak için Uber ve korsan taksiler için terörist yaftası yapıştırıyor. Ben her türlü korsancılığa ve kaçakçılığa daima karşıyım fakat burda konu bambaşka. Olayın özüne inmeden kavramaya çalışmam hata olur.
Taksi işi ticaret işidir. Bir gün yevmiyeni çıkaramazsın, ertesi gün üç yevmiye kazanırsın. Plakası olan başka kazanır, araç sahibi başka kazanır, ikisinide kiralayan başka kazanır. Benzin olmuş 6 lira, ses etmezsin zam üstüne zam gelmesine, bir gün yevmiyeni çıkaramadın diye veryansın edersin Uber ve korsan taksicilere. İyi kazanan Uber ve korsan taksicilerden şikayet etmiyor dikkatinizi çekerim. Hatta çoğu birbirini tanıyor. Uber dediğiniz zembille gelmedi, tamamı taksi şoförü. Şikayet eden varsa son dönemde yeterince para kazanamayanlardır. Benzinin fiyatına ses etmez, plaka kirasına ses etmez fakat yevmiyesini çıkaramayınca vay efendim o Uber ve korsan taksiler yok mu demeye başlar.
Suçlu Uber veya korsan taksiciler değil. Adamlar yüksek plaka ve araç maliyetinden kurtulmak için Uber kullanıyorlar. Öbür tarafta korsan taksiciler işsiz kalan gençlerden oluşuyor. Tamam vergi vermedikleri için haksız kazanç ve rekabet oluyor fakat bunun suçlusu onlar değil hükümetin ta kendisi. Üniversite mezunu milyonlarca insan vasıfsız işlerde çalışıyorlar. O işleri bile bulamayanlar korsan taksiye başlıyorlar. Onlar bu şekilde para falan kazanmıyorlar, harçlıklarını anca çıkarıyorlar. Benzin bu kadar yüksekken kim nasıl kazanabilir ki?
Bu işlerin ne fetöyle ne de nurcu teröristlerle ilgisi var. Bu işlerin oluşması hükümetin memleketi yönetemeyişi ve bu sebepten dolayı masum insanların kaçak işlere yönelmesidir. İstanbul 20 milyona gidiyor. Herkes işini adam gibi yaparsa herkese ekmek çıkar. Hükümeti eleştireceği yerde rakiplerine terörist damgası vurmaya kalkanlar pisliğin etrafındaki sineklerdir. Hükümet ülkeyi yönetebilseydi bu kaçak işlere kimse tenezzül etmezdi.
BERK ŞİMŞEK
07.05.2018