Yerli Teknoloji

Bir dönem cumhurbaşkanı çıkıp yerli otomobil üreteceğiz diyordu. Prototipi için Saab’a 40 milyon euro para ödendi. Sonra bundan vazgeçildi, 40 milyon euro yandı. 5 babayiğit dediler, 2 yıl geçti üzerinden, henüz yerli prototip bile ortada yok.

Bir dönem yerli uçak projelerinden bahsediyorlardı. İsimlerini bile koydular; TRJET328 ve TRJET628. İddia ettiler, yüzde yüz yerli olacak dediler. 4 yıl önce reklam panolarına “yerli uçak göklerde” yazdılar, henüz başlanmadı bile.

Cumhurbaşkanı bir ara sürekli yerli tank yapacağız diyordu. Güney Kore’nin K2 Black Panther isimli tankına Almanya’dan aldıkları motoru taktılar, oldu size yüzde yüz yerli Altay tankı.

Güney Kore’den KT-1 TPR isimli eğitim uçağı aldılar, dış görünüşünü modifiye ederek değiştirdiler, oldu size yüzde yüz yerli eğitim uçağı. Cumhurbaşkanı ve başbakan test etti. Sonra bir daha konusu dahi açılmadı.

İnsansız hava aracı yapacağız dediler. Bugün terör devleti dediği İsrail ile birlikte ürettiler. Kamerası hariç tüm parçalarını İsrail üretti. Anka ismini verdikleri bu insansız hava aracına yüzde yüz yerli dediler.

Yıllar önce uydu fırlattılar Göktürk 2 isimli. Artık Türkiye’nin uydusu var diye önceki hükümetlere çamur attılar. Yüzde yüz yerli dediler, tüm parçaları ithal çıktı.

Son olarak yerli Whatsapp yaptık dediler. İsmi PTT Messenger. Tam gurur duyacakken öğrendik ki Zebrachat isimli programın yazılım kodları kopyalanmış.

Cumhurbaşkanı yerli olmayan ülke nasıl yerli üretim yapabilir ki? Artık dışarıdan yedek parçada alamayız döviz bu kadar yukselmişken. Halkına yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş bu iktidar başımızda olduğu sürece yerli üretim yapmamıza imkan ne yazık ki yok.

BERK ŞİMŞEK
24.05.2018