Yerli Uçak Fabrikası

Bugün başbakan Binali Yıldırım yerli uçak üretmeye başladıklarını ve bununla övündüklerini söyledi. Gerçi bu ürettikleri uçakların tüm parçaları ithal ve çoğu mühendisi yabancı olmasına rağmen yerli uçak diyor kendileri. Ben biraz geçmişe gitmek istiyorum.

1926 yılının ekim ayında Atatürk’ün isteğiyle açılan uçak atölyesinde 1939 yılına kadar 200 uçak üretilmiştir. Bu uçaklardan biri Atatürk’ün isteğiyle İran’a hediye edilmiştir.

1942de Etimesgut’ta 1200 işçi çalışan uçak fabrikası açıldı. Tasarlanan 16 tip uçağın 12si gerçekleşti.126 tane Türk tipi uçak üretildi. Bunların arasında o dönem dünyanın en ileri teknolojisi olan delta kanat tarzı uçaklar üretildi ve dünya uçak teknolojisine yön verildi. Paris’te düzenlenen havacılık fuarında uçaklar çok ilgi gördü ve Ambulans uçaklarımız Danimarka’ya ihraç edildi. Rüzgar tünellerimiz büyüklük ve teknolojik bakımdan balkanlarda benzeri olmamakla birlikte avrupanın en ileri seviyesindeydi. Adnan Menderes iktidara geldikten kısa bir süre sonra ABD’nin emri gereğince “gereksiz ve masraflı” olduğunu öne sürerek kapattı. Bunun karşılığında ABD Türkiye’ye savaş uçağı hediye eder. Bu savaş uçaklarının bakım masrafları her yıl bütçeden 400 milyon TL aktarıldı. Bu rakam kapatılan fabrikaların yıllık masrafının çok üstündedir. Daha sonra bu yerli uçaklar işlevsiz olduğu gerekçesiyle hurdaya çıkarıldı.

BERK ŞİMŞEK
21.06.2016