CHP Barzani Görüşmesi

"CHP kapatılmalıdır ve vakıf olmalıdır" diyen 10 aralıkçılardan olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Irak'ın kuzeyinde yer alan ve ismi Bölgesel Kürt Yönetimi olan sözde bölgesel yönetim ile görüşme yaptı. Bu görüşmede CHP heyeti Barzani yönetiminin ayağına kadar gitti. Bu görüşme sırasında Barzani'nin arkasında pkk paçavrası dururken, Salıcı'nın arkasında ne bir bayrak ne de bir flama yoktu.

Ben, pkk paçavrasının 2 kez Ankara'da göndere çekilmesini, Erdoğan'ın Barzani ile ortak miting yapıp İbrahim Tatlıses ile birlikte megri megri türküler söylemesini, görüşmeler yapılırken arkada Türk Bayrağı'nın olmayışını sert bir şekilde, defalarca eleştirdim. Şimdi aynı hatayı 10 aralıkçı CHP (yCHP) tekrarlıyor. Öncelikle sormak lazım siz hangi vasıfla sözde bir bölgesel yönetimin ayağına gittiniz? Temsil ettiğiniz ülkenin veya partinin bayrağı neden görüşme esnasında protokol salonunda yer almadı?

Bu görüşmeler ve bu görüşmeleri tertip edenler bana samimi gelmiyorlar. Nasıl ki yerel seçimlerde pkk'nın meclisteki uzantısı olan hdp desteğini alarak büyükşehirlerde seçim kazanıldıysa, aynı mantıkla pkk ve Barzani nezdinde kendilerince bir destek arama, hdp ile gizli ittifak kurup seçim kazanma derdine düştükleri besbelli.

Daha önce de çok kez belirttiğim gibi, %10luk bir dilimde yer alan Kürt vatandaşlarımızın oylarını alacağım diye partinin kuruluş çizgisinden ve duruşundan tamamen uzaklaşmış bu yapı, geriye kalan %90'ın oyunu öteye itmiş oluyor. Siyasette, sizin bir duruşunuz olur, seçmen bu duruşunuza göre size oy verir veya vermez. 10 aralıkçı yChp'nin şehirden şehire, bölgeden gölgeye değişen bir seçim politikası var. Konya'da Atatürkçü Hüsnü Bozkurt yerine daha fazla oy alacağım derdiyle Atatürk düşmanı ve şeriat yanlısı Cihangir İslam aday gösterilirken, Diyarbakır'da pkk sevdalısı Sezgin Tanrıkulu'nu vitrine çıkarıyor (Diyarbakır'dan vekil çıkaramayacağı için İstanbul listesinden vekil yazıyor). Cigangir İslam ve Sezgin Tanrıkulu kazanınca, CHP mi kazanmış oluyor? 2018'de Kılıçdaroğlu'nun ısrarı netice vermiş olsaydı Abdullah Gül aday gösterilecekti. Gül kazanınca CHP mi kazanmış olacaktı?

Anlaşılıyor ki, bu seçimde hdp ile gizli ittifakın yolları aranıyor ve bunun için Barzani'den icazet alınıyor. Böyle Türkiye partisi olmaz, Atatürkçü parti hiç olmaz. Bu terbiyesizliğin hesabı sorulur mu? Tabiki sorulmaz. Çünkü uzun yıllardır Erdoğan'ın yönetimini ve adaletini kendilerine ideoloji oluşturmuş, tek adamın ağzından çıkanın tüzüküstü, adeta partiçi kanun olacağı, Atatürksüz ve sekülerliğin önemsiz olduğu bir CHP yönetimi oluşturmak derdine düşmüşler. Seçimden bu yana, sandıkta kazanıp, Ali Cengiz oyunlarıyla AKP'ye verilen belediyelerle ilgili tek sözcük çıkmadı ağızlarından. Bu dünyanın neresinde mümkün? Bir belediye, %53 ile kazanılmış, meclis çoğunluğu elde edilmiş fakat CHP oyları ile AKP'nin adayına belediyenin devredilmesi hangi siyasetin kitabında yer alıyor? Hepsi benzer yöntemle AKP'ye devredilmiş 7 belediye hakkında tek açıklama yapılmadı. CHPli vekillerin başka partilere gitmesi sonucu yaşanan kaybın açıklaması yapılmadı. Hesap vermeyen ve partiiçi adaleti sağlayamayan, Barzani'nin ayağına kadar gidip icazet alan, Atatürk'ü ve sekülerliği parti politikalarından çıkaran, hdp'ye sempatiyle bakan bir yCHP, üzgünüm ama kaybetmeye mahkumdur. Bu rezil yönetim, bu iplerinin nerede olduğu belirsiz kukla yönetim elbet bir gün tarihin kara sayfalarında yerini alacaktır.

BERK ŞİMŞEK
08.09.2021