Atatürkçü Chp

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçen hafta bir açıklama yaptı ve 81 ilin tamamında kendi adaylarıyla seçime gireceklerini ifade etti. Bu sözlerden sonra bir haftayı aşkın süredir sürekli olarak hem geleneksel medya hem de sosyal medyada linç diye tabir edilen ağır ithamlarla eleştiriliyor. Ben bu lince katılmıyorum çünkü bir siyasi partinin kuruluş amacı iktidar olmaktır. Tek başımıza iktidar olmak istiyoruz dedi diye tıpkı Muharrem İnce gibi hakaret ve küfürlere varan ağır ithamlara maruz kalıyor.

İstiyorlar ki bütün muhalif partiler Chp adaylarını desteklesinler. İstiyorlar ki sadece Chpli adayların kazanması için sokakta ve sosyal medyada mücadele etsinler. Böyle yapmayı kabul etmeyen biri olursa, hemen sarayın adamı olmak ve iktidar partisine yanlamakla suçlanıyorlar. Söyledikleri ifadeler de hep benzer, Chp kazanamazsa Akp kazanır. Haliyle Akp'ye karşı olmak için Chp'li adaya oy vermek elzemdir. Eğer Chp'li adaya destek vermiyorsak, dolaylı yoldan Akp'ye hizmet etmiş oluyoruz. Peki, diyelim ki ortak akıl ile hareket etmek isteyen bir Chp var. O halde tüm siyasi partilerin hayır diyemeyeceği bir aday çıkarmalılar. İyi de bu mümkün değil. Kürtlere yakın isim olursa İyi Parti ve Türk milliyetçileri karşı çıkacak, milliyetçi bir isim olursa bu kez pkk terör örgütünün meclis uzantısı hdp (yeşil sol) karşı çıkacak. Aynı anda iki tarafı memnun edemezler.

Bence en kolay ikna edilecek seçmen kendisini Atatürkçü diye nitelendiren seçmendir. Çünkü bu seçmen grubu için isimden çok maksat önemlidir. Mesela Chp, Sadullah Ergin isimli Fetöcü ismi (ki Fenerbahçe'ye yapılan kumpasın faillerinden) Çankaya'da 1. sıra vekil adayı yaptı ve Atatürkçü seçmen seve seve oy verdi. İzmir'de ise "Kemalizm ırkçılıktır" diyen Yüksel Taşkın Atatürkçülerin favori ismi oldu. Atatürk'e kefere diyen Mehmet Bekaroğlu yıllardır Chp'nin beyin takımı kabul edilen Parti Meclisi'nde (kadın kontenjanından torpille sokuldu) görev yapıyor. Atatürk'e dersim katliamcısı diyen Orhan Sarıbal keza aynı. Atatürk demem, Mustafa Kemal derim diyen ve Mustafa Kemal'in askerleriyiz sözünü militarist bulan Canan Kaftancıoğlu özellikle kadın Atatürkçülerin en sevdiği isimlerin başında geliyor. Son seçimde 39 Akpli ismi Chp kontenjanından meclise soktular, Atatürkçüler koşa koşa sandığa giderken, benim gibi bu durumu eleştirenleri Erdoğancı olmakla suçladılar. Ben dedim ki Akplileri meclise sokanları eleştiren benim, oy verip meclise sokan sizsiniz. Kimmiş Erdoğancı?

Yani uzun lafın kısası, Atatürkçüler her daim cepte. şeyh said denen bölücü haini mezarından çıkar Tunceli'den 1. sıra vekil adayı yap, tarihi rekor ile seçilir. Dediğim gibi, isim önemli değil, önemli olan Atatürkçülerin kalmadığı Chp'nin Atatürk'ün partisi olması. Tabeladan ibaret yani. Bunları eleştirmek ise yasak. Aman söyleyemeyin, Atatürk'ten nefret edenlerin Chp'yi doldurduğunu söylerseniz Erdoğancı olursunuz, aman dikkat. Bu yüzden Ankara'ya Mhpli, İstanbul'a Anaplı aday koyup seçim kazandılar. Onu da tek başlarına değil, dünya kadar partinin desteği ile. Buna rağmen kendi salt oyları gibi sizi kandırmak isterler. Göreceğiz bakalım önceki seçimde aldıkları büyükşehir belediyelerinden kaç tanesi elde kalacak.

Son olarak, Atatürkçülerin kalmadığı, Atatürk düşmanlarının aday olduğu ve Atatürkçülerin seve seve oy verdiği Chp'nin 100. yılı bugün. Kutlu olsun madem. Aslında önemli olan İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu. Asıl bir şey kutlu olacaksa, bu kutlu olacak.

BERK ŞİMŞEK
09.09.2023