Dünden Bugüne Zihniyet

18. yüzyılda İngiliz tüccarlar Osmanlı'nın içinde bulunduğu durumu şöyle özetlemişler: "Osmanlı Devleti, adeta memleketin zararı pahasına üç beş tefeci ve zenginleşen birkaç paşanın çıkarlarını korumak amaçlı varlığını sürdüren bir devlet konumuna düşmüştür."

Yıl 2020.
Devlet, yap işlet devret adı altında 5 firmaya (cengiz-mapa-limak-kolin-kalyon) garantili ihale tahsis edip devletin ve milletin çıkarlarını hiçe saymakta. Halk fakirleştikçe, bu 5 yandaş firma zenginleşmeye devam ediyor. Bunun yanında bal tutan parmağını yalar misali, kim iktidara yakınsa servet sahibi oluyor. İşte bu yüzden akpnin hiçbir zaman iktidardan düşmemesi için ellerinden her geleni yapıyor, hatta yalan söylemekten ve iftira atmaktan çekinmiyorlar.

Aynı zamanda bu parmak yalayıcılar Atatürk ve cumhuriyet düşmanı olup osmanlıya hasret duyuyorlar. Bunun sebebi ecdadımız olduğu veya tarihe duyulan sevgi değil, avantayı götürürken hukuk sistemi ve devlet mekanizması onlara engel oluyor. Rant elde ederken, akpnin 18 yıldır iktidarda oluşunu ve tek adam sisteminin getirdiği boşluklardan faydalansalar bile vakit kaybediyorlar. Halbuki cumhuriyet olmasa ve hanedanlık devam etse, hanedana yanaşıp hiçbir engel ile karşılaşmadan avantayı götürecekler. Bu emelleri güdenler, bu emelleri islam üzerinden işletiyorlar. Bir nevi allah ile aldatıyorlar. Bu insanların allah ile aldattığı vatandaşlar ise gözleri kör olmuşçasına müritlerinin peşinden giderek sömürülüyorlar.

Diyeceğim o ki, değişen bir şey yok. Onca devrim ve inkılap oldu, değişen bir şey yok. Tüm bu işsizliğe, eğitimin bitişine, tarım ve hayvancılığın yok edilişine, ormanların katledilişine, şehirlerin rant ile büyümesine, talana ve yolsuzluğa, şehirleri cemaat ve terör örgütlerine parsel parsel satılmasına, sokağa atılan paralara, oy için geçici hizmetlere harcanan çuval çuval paralara, doları sabit tutabilmek uğruna harcanan milyarlarca dolara, alım gücünün sıfıra inmesine üç maymunu oynayıp, Mansur Yavaş'ın 20bin pkklıyı belediyeye sokacağını, Ekmek İmamoğlu'nun 5bin pkklıya taksi vereceğini, Tunç Soyer'in dhkpc ile bir olup İzmir'de bağımsızlık ilan edeceğini konuşuyorsak eğer, korkarım devrim ve inkılaplar amacına ulaşamamış, çağdaş bir Türk nesli yaratılmamış, haliyle boş yere emperyalizm ile mücadele edilmeye çalışılmış demektir. Çünkü fikren ve zihnen bugünün 1918 yılından hiçbir farkı yoktur.

BERK ŞİMŞEK
25.06.2020